Strona Główna | Galerie | Informacje

zegar na ścianę

 

Jarosław Kukowski, "Zegar XX" 90x6cm

Jarosław Kukowski, "Zegar XXVII" 90x7cm

 

"Zegar XIX" 106x106x7cm

Zegar, wymiary 125x5cm

Zegar XV "Żelazny" wymiary 106x106x7cm

Jarosław Kukowski, "Zegar XXV" 90x6cm

Zegar VI   110x110x6 cm

Zegar VII  111x111x6 cm
Zegar I   106x106x4 cm

 

Zegar VI   110x110x6 cm

Zegar V   106x106x5 cm

Zegar VIII   109x109x10cm


Zegar II   106x200x3 cm


fragment instalacji z sygnaturą

 

 

Zegar III   100x100x9 cm

 

Zegar IV  130x130x14 cm

 

 


Zegar   50x50x4 cm


Zegar   40x40x2 cm

Zegar IX 106x106x6 cm

Zegar XI  106x106x6 cm

Zegar X   106x106x6 cm

 Zegary znane są od starożytności, a ich forma zmieniała się na przestrzeni wieków bardzo często i dynamicznie. Dzisiaj oczywiście widujemy znakomite rozwiązania technologiczne wśród wielu producentów zegarów, ale w procesie rozwoju tej dziedziny obserwuje się również zatracenie stylu wykonywanych zegarów. Produkowane zegary praktycznie w niczym nie przypominają skomplikowanej maszynerii, z którą przed paroma wiekami mieliśmy do czynienia w nawet najmniejszych modelach zegarów.

Jarosław Kukowski to jeden z najwybitniejszych surrealistów polskich współczesnych lat. Jednak tworzy on nie tylko piękne dzieła malarskie, a od wielu lat skupia się również na tworzeniu od podstaw zegarów. Nie są to zwykłe zegary. To niezwykłe połączenie designu, sztuki malarskiej, rzeźby, oraz skomplikowanego mechanizmu zegarowego. Ręcznie wykonane z niezwykłą pieczołowitością zegary od pierwszego do ostatniego elementu są wykonywane w domowym warsztacie bez unia taśm produkcyjnych i gotowych elementów. Zębatka po zębatce powstaje perfekcyjnie działający mechanizm, który następnie okraszony zostaje niezwykłą instalacją przestrzenną w postaci rzeźby, oraz obrazu. Jarosław Kukowski wykonuje zegary własną techniką, a przy tym ich mechanizmy zachowują pewien standard, który znany jest od wieków. To unikalne dzieła sztuki , nieprawdopodobnie designerskie połączenie perfekcyjnie działającego mechanizmu zegarowego, mnóstwa pracy i poczucia estetyki. Jarosław Kukowski należy do najwybitniejszych polskich malarzy, a więc możemy mieć pewność, że malarska część takiego zegara stoi na najwyższym światowym poziomie. Doskonały warsztat malarski i rzeźbiarski odciska się bardzo mocnym piętnem także na tworzonych zegarach designerskich

Na sam koniec prac każdy zegar sygnowany jest specjalnym numerem potwierdzającym jego unikatowość. Powstaje ich zaledwie kilka rocznie. Nie znajdziemy ich w sklepach z zegarami, a jednym miejscem gdzie można je obejrzeć i kupić to najlepsze galerie sztuki.

Zegary od wieków służą do pomiaru i wskazywania czasu. Na przestrzeni wieków wraz z rozwojem techniki zmieniał się również sposób ich tworzenia. Od starożytnych cywilizacji po dzień dzisiejszy niezmienne pozostało jedynie ich przeznaczenie, którym jest okiełznanie upływającego czasu. Istnieje wiele typów zegarów. Zegary dzielić możemy ze względu na sposób pomiaru czasu i sposób wskazywania czasu:Podział ze względu na sposób pomiaru czasu:

Proste zjawiska naturalne i fizyczne:

- zegar słoneczny

- zegar księżycowy

- zegar wodny

- zegar piaskowy (klepsydry)

- zegar ogniowy (z wykorzystaniem świecy)

- zegar oliwny

Znacznie bardziej skomplikowane zjawiska i mechanizmy:

- zegar mechaniczny (wahadłowy, balansowy)

- zegar kwarcowy

- zegar elektryczny lub elektroniczny

- zegar pulsarowy

- zegar atomowy

- zegar DCF77 – synchronizowany za pomocą fal radiowychPodział ze względu na sposób wskazywania czasu:

- zegar tarczowy – najczęściej 12 godzinna tarcza zegara, rzadziej 24-godzinna.

- zegar diodowy – z wmontowanym wyświetlaczem opartym o diody LED.

- zegar z wyświetlaczem ciekłokrystalicznym.

- zegar projekcyjny – wyświetla czas np. na ścianie lub innej powierzchni.

- zegar dźwiękowy – informujący o aktualnej godzinie komunikatem głosowym.

- zegar dotykowy – specjalny typ zegarów przeznaczony dla osób niewidomych.Popularne zastosowanie zegarów:

- astronomia – zegary atomowe i astronomiczne.

- użytek codzienny – zegarki domowe, minutniki, zegarki na rękę, wieżowe, dworcowe itp.

- sport – stopery, zegary szachowe.

- nawigacja – wykorzystywane np. w żeglarstwie, chronometry, GPS.

- urządzenia samoczynne – pralki, zegary komputerowe.

- zamki czasowe.Budowa zegara:

Zegar do poprawnego działania potrzebuje wszystkich 4 segmentów:

- źródło napędu. (bateria, sprężyna, obciążnik).

- regulator chodu (balans, wahadło, mechanizm oparty o kwarc).

- licznik cykli (przekładnie zębate, sumatory, urządzenia zliczające).

- wskaźnik i sygnalizator (wyświetlacz, gong, melodia, wskazówki).Na szczególną uwagę zasługuje zegar mechaniczny. To typ zegara, który po dzień dzisiejszy znajduje szerokie zastosowanie. Ten rodzaj zegarów wykorzystuje do pracy wahadło lub balans. Jest to tzw. regulator chodu zegara. Energia do napędu takiego regulatora przekazywana jest dzięki procesowi wychwytu. Bez względu na źródło pochodzenia energii zegar taki zawsze jest nazywany zegarem mechanicznym. To rodzaj zegara, który często znajdziemy na wieżach (zegary wieżowe), ale wszystkim są one doskonale znane jako zegarki naręczne. Obecnie w masowej produkcji króluje jednak kwarc. Zegarki kwarcowe są niezwykle tanie i punktualne.

Zegary mechaniczne datuje się na przełom pierwszego i drugiego tysiąclecia naszej ery. W Europie pierwszy zegar mechaniczny powstał dzięki papieżowi Sylwestrowi II – jednemu z najlepszych fizyków, mechaników i matematyków swoich czasów. Jego powstanie datuje się na lata 935-1003. Ponieważ w historii początków zegara mechanicznego znajdują się białe plamy, wnioskuje się że w tamtym okresie służyły one jedynie jako urządzenia pomiaru czasu w zamkniętych klasztorach i nie były powszechnie dostępnymi urządzeniami.Szczególnym typem zegarów mechanicznych są zegary wahadłowe. Regulatorem chodu w tym typie zegara jest wahadło. Zegary takie wskazują czas dzięki tarczy i wskazówkom, które są niezbędnym elementem do poprawnego działania zegara. Wahadło napędzane jest poprzez grawitację (obciążnik umocowany na lince), sprężynę lub elektromagnes. Ponieważ ten typ zegara jest bardzo podatny na wszelkie zakłócenia pochodzące z zewnątrz jest uznawany za zegar stacjonarny, którego przenoszenie nie jest wskazane. Niestety jest on również podatny na zmieniające się warunki atmosferyczne, takie jak ciśnienie. Najczęściej występują one w postaci drewnianej szafki, która w zależności od gabarytów umieszczana jest na podłodze, na ścianie lub stawiane na półkach. Zegary wahadłowe często wybijają godziny, choć z biegiem lat zastosowano także system piszczałek i melodii wygrywanych o pełnych godzinach, półgodzinach i kwadransach.

Pierwszy zegar wahadłowy stworzył uczony Christian Huygens około 1657 roku. Do jego stworzenia zastosował prawo ruchu wahadłowego opracowane przez Galileusza. Zegary wahadłowe unowocześnił następnie w roku 1715 Goerge Graham opracowując nowocześniejszą metodę wychwytu spoczynkowego. Wedle tej metody zegary wahadłowe produkowane są po dzień dzisiejszy. Aktualnie najdoskonalszy zegar wahadłowy znajduje się w Polsce – w Gdańsku. Skonstruowali go pracownicy Muzeum Zegarów Wieżowych, a ich dzieło jest kilkunastokrotnie dokładniejsze w pomiarach czasu aniżeli inne tego typu zegary na świecie.